Przejdź do głównej zawartości

Pączki

czki idealne na tłusty czwartek. Zawsze mi się wydawało, że jest z nimi dużo roboty, że to skomplikowane... A wcale nie! Jedyny problem z tym przepisem jest taki, że ktoś te wszystkie pączki musi potem zjeść 😁
Składniki:
- 150ml mleka
- 100g masła
- 40g drożdży
- 450g mąki
- 6 żółtek
- 5 łyżek cukru pudru
- 1 cukier wanilinowy
- 2 łyżki wódki
- szczypta soli
- 1l oleju + 200g smalcu

Sposób przygotowania:
Masło roztop i wystudź. Mąkę odmierz i przesiej przez sitko.
W małym garnku podgrzej lekko mleko. Wmieszaj z jedną łyżką cukru, drożdżami oraz jedną łyżką odmierzonej już mąki. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10 minut.
Żółtka z czterema łyżkami cukru oraz cukrem wanilinowym ubij mikserem. Masa powinna być jasna i puszysta.
Teraz wszystko ze sobą połącz. Do mąki dodaj wyrośnięty zaczyn, ubite żółtka, roztopione masło oraz szczyptę soli i zagnieć ciasto. Po chwili dodaj do ciasta wódkę i dalej wyrabiaj.

* Ja użyłam do tego miksera z końcówkami do ciasta drożdżowego. Trwało to dosłownie parę minut.
* Ciasto ciągle będzie lekko klejące, ale nie dodawaj mąki. Po wyrośnięciu ciasto będzie się już ładnie zagniatać.

Ciasto przykryj ścierką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1h.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość wyłóż je na posypany mąką blat i ponownie delikatnie zagnieć.

Następnie podziel ciasto na równe części. Z każdej uformuj małą kulkę, delikatnie ją spłaszcz i odłóż na podsypany mąką blat lub papier do pieczenia. Przykryj ścierką na kolejne 30 minut. 

* Dzieląc ciasto używam wagi. Każda z moich części ważyła ok. 50g. Wyszło mi 18 pączków.



Pączki można nadziać po usmażeniu używając szprycy lub nałożyć marmoladę przed smażeniem: Każdą część ciasta rozpłaszcz na dłoni, nałóż na nią łyżeczkę marmolady, dokładnie zaklej pączek, następnie uformuj kulkę, lekko ją spłaszcz i odłóż do wyrośnięcia.

* Ja lubię nadziewać pączki przed smażeniem (jest mniej roboty). Niestety jest wtedy ryzyko, że w trakcie smażenia pączek się rozklei.

Do garnka wlej olej, dodaj smalec i pomału go podgrzewaj aż osiągnie temp. 170℃.

* Jeśli nie masz termometru wsadź do oleju drewniany patyczek. Jeśli tworzą się na nim bąbelki to znaczy, że olej powinien być gotowy.
* Pączki po włożeniu na olej powinny w nim swobodnie pływać. Im szerszy garnek tym więcej pączków się w nim zmieści na raz, ale też więcej oleju zużyjesz.

Do gorącego oleju wkładaj pączki wyrośniętą stroną w dół. (Odwrotnie niż leżały na blacie). Smaż pączki z każdej strony ok. 2minuty. 

* Pączki powinny się smażyć na małym ogniu, aby zbyt szybko się nie rumieniły. 

Gotowe pączki wykładaj na ręcznik papierowy, aby ociekły z tłuszczu.
Wystudzone pączki możesz nadziać (jeśli nie zrobiłeś/aś tego przed smażeniem), posypać cukrem pudrem, moczyć w lukrze lub roztopionej w kąpieli wodnej czekoladzie.

Przepis na lukier znajdziesz tutaj.
Smacznego!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Duszone mięso w sosie własnym

Jest to przepis bardzo uniwersalny. W ten sposób przygotowuję różne mięso wieprzowe: schab, szynkę, łopatkę czy polędwiczkę. Schab jest najszybszym do przygotowania rodzajem mięsa. Kupuję go już w plastrach, więc właściwie przygotowanie zajmuje tylko chwilkę. Polędwiczkę również wystarczy pokroić w plastry i lekko "rozbić" palcami (jest bardzo delikatna). Z szynką czy łopatką jest o wiele więcej roboty, chyba że traficie na ładny kawałek ;) Takie mięso trzeba oczyścić i pokroić na kawałki podobnej wielkości. Duszone mięso robię dosyć często w niedzielę. Wystarczy wszystko wrzucić do jednego garnka i obiad robi się praktycznie sam! Do tego ziemniaczki/ kluski, surówka i oczywiście musi być duuuużo sosu :) Składniki: - 500g mięsa wieprzowego w plastrach lub w kawałku. Tyle wystarcza dla naszej 3 osobowej rodziny. - marchewka - cebula - 1 płaska łyżeczka mąki - 2 łyżki margaryny - olej - 1 płaska łyżeczka Vegety - sól, pieprz, przyprawa do mięsa wieprzowego, liść

Naleśniki kasztelańskie

Kolejny szybki i tani przepis na obiad. Przygotowanie tych naleśników w naszej rodzinie zapoczątkował mój tata. Podobno podawali to na stołówce w Jego zakładzie pracy. Przynajmniej tak słyszałam, bo było to baaardzo dawno temu. Naleśniki kasztelańskie zawsze podajemy z surówką z kapusty pekińskiej na którą przepis znajdziesz tutaj . Składniki: - naleśniki - przepis znajdziesz tutaj - mortadela - ser żółty w plastrach - jajko - bułka tarta - olej do smażenia Sposób przygotowania: Naleśniki przygotuj według przepisu. Mortadelę pokrój w nieco grubsze plastry. Na naleśniku ułóż ser, mortadelę, ser i zawiń naleśnik jak krokiet.  Jajko roztrzep na talerzu i zamocz w nim zawinięte naleśniki. Następnie obtocz je w bułce tartej i smaż na rozgrzanym oleju z każdej strony aż się zarumienią. Smacznego.

Rollsy z tortilli

Sylwester tuż tuż! Najwyższy czas na listę imprezowych przekąsek. Rollsy z tortilli z różnym nadzieniem są zawsze hitem! Możesz je przygotować z czym tylko chcesz. Ja wybrałam moje ulubione nadzienia. Składniki: z szynką szwarcwaldzką  - pszenna tortilla - szynka szwarcwaldzka - ser żółty (może być tarty) - ketchup, majonez z łososiem - pszenna tortilla - wędzony łosoś - serek śmietankowy (kanapkowy np. Almette) - ew. rukola z warzywami - pszenna tortilla - ser żółty (może być tarty) - sałata - papryka - ogórek zielony/kanapkowy - ketchup, majonez z kurczakiem - pszenna tortilla - filet z kurczaka   Kurczaka pokrój w cienkie paski lub plasterki, przypraw przyprawą do kurczaka/ gyrosa i usmaż na    patelni lub grillu. - ser żółty (może być tarty) - papryka - ketchup, majonez Sposób przygotowania:  Posmaruj cienko 2/3 powierzchni ciasta serkiem lub ketchupem i majonezem, wyłóż ulubione składniki i zawiń tortille w rulon.